Zmiany hormonalne, rozwijające się tożsamość oraz presja ze strony rówieśników, powodują, że wiele nastolatków doświadcza silnych wahań nastroju, które czasami mogą znacznie ograniczać normalne funkcjonowanie.
Dojrzewanie to czas kiedy nagle dzieci często są trudne do zrozumienia i kontrolowania. Nastolatkowie mogą doświadczyć ekstremalnych nastrojów – od euforii do głębokiego smutku – w bardzo krótkim czasie. To naturalne, że są bardziej wrażliwi na to co myślą o nich inni, a także na zmiany zachodzące w ich ciałach i umysłach
Rodzice często zastanawiają się, jak najlepiej reagować na swoje dziecko aby pomóc mu przejść przez ten trudny dla niego czas. Kluczem jest zrozumienie, że nastolatki ich zdanie i perspektywa jest ważna nawet jeśli z perspektywy dorosłych tak nie jest.
Kluczowe znaczenie w zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa dla nastolatka jest stworzenie otwartej przestrzeni do rozmowy Rodzice powinni być gotowi, otwarci, nie oceniający i dostępni, choć wydaje się, że nastolatek nas w ogóle nie potrzebuje to wtedy kiedy będzie miał kłopoty i problemy, chce mieć pewność, że może zawsze zwrócić się do rodzica bez strachu przed krytką , oceną i bez unieważniania Nastolatek chce być pewien że jego zdanie jest ważne i brane pod uwagę.
Niestety, możliwe jest pojawienie się sytuacji w której nastolatek przestaje sobie radzić, wycofuje się albo pojawią się zachowania ryzykowne znacznie przekraczające normalny bunt. W takiej sytuacji szybka reakcja jest kluczowa
Rodzice powinni być czujni na wypadek, gdy pojawi się wycofanie z życia towarzyskiego, brak kontaktu z rodzicami czy dotychczasowymi przyjaciółmi lub kiedy dziecko wspomina o braku sensu życia. Ważne jest, aby nie lekceważyć takich znaków. Otwarcie rozmawiaj z dzieckiem o swoich niepokojach i zapewniaj, że zawsze jesteś i pomożesz mu przez to przejść.
Relacje z rówieśnikami mają ogromne znaczenie w okresie dojrzewania. To właśnie grupa rówieśnicza często staje się punktem odniesienia dla nastolatków. Problemy z akceptacją, znęcanie się czy konflikty z prawem mogą mieć wpływ na samoocenę.
Ważne jest, aby być rodzicem świadomym tego, co dzieje się w życiu Twojego dziecka. Regularne rozmowy o przyjaciołach i szkole mogą pomóc w wychodzeniu z problemów, zanim staną się dla dziecka nie możliwe do rozwiązania.
Terapia może pomóc nastolatkowi radzić sobie z emocjami, ucząc się zasad regulacji swojego stanu emocjonalnego i radzenia sobie z problemami. W bezpiecznej, przestrzeni może lepiej rozumieć swoje emocje zidentyfikować ich znaczenie oraz wypracować techniki radzenia sobie ze stresem, lękiem czy smutkiem. Terapeuta może również pomóc zrozumieć jak skutki mogą mieć zachowania destrukcyjne, takie jak używki czy agresja.
Jolanta Bigocka