Interwencja kryzysowa

Interwencja kryzysowa to krótkoterminowa technika, która ma na celu natychmiastową reakcję na nagły stan zdrowia psychicznego, stabilizację osoby w kryzysie oraz opracowanie i wdrożenie bezpiecznego, odpowiedniego planu dalszych działań i przyszłego leczenia.

Co powoduje kryzys?

Kiedy dana osoba doświadcza bardzo stresującego lub traumatycznego wydarzenia, może popaść w kryzys, ponieważ nie jest w stanie samodzielnie przetworzyć tego, co się wydarzyło. Interwencja kryzysowa może pomóc w ustaleniu, co musi zrobić, aby zapewnić sobie natychmiastowe bezpieczeństwo, zminimalizować swoje uczucia i opracować plan wykorzystania odpowiednich zasobów oraz dalszego leczenia.

Jeśli ktoś przeżył traumatyczne wydarzenie w przeszłości, nadal może popaść w kryzys, jeśli obecna sytuacja wywoła wspomnienia tamtego zdarzenia. Interwencja kryzysowa może pomóc mu wrócić do chwili obecnej, przetworzyć wyzwalacz i zarządzać objawami, aż będzie mógł połączyć się z zespołem terapeutycznym.

Jak działa Interwencja Kryzysowa

Skuteczna interwencja kryzysowa polega na nawiązaniu kontaktu z osobą w kryzysie, ustabilizowaniu nastroju oraz omówieniu konkretnych kroków, aby zapewnić jej natychmiastowe bezpieczeństwo, a także opracować odpowiednie plany przyszłej opieki.

Wiele zasobów kryzysowych opiera się na sześcioetapowym modelu opracowanym przez dr. Richarda Jamesa. Model ten obejmuje następujące sześć kroków:

zdefiniuj problem-  Na tym etapie osoba udzielająca odpowiedzi nawiązuje połączenie z osobą w kryzysie i pomaga jej wyartykułować kryzys, a także to, co go spowodowało, wykorzystując aktywne słuchanie i empatię.
zapewnij bezpieczeństwo - Obejmuje to upewnienie się, że osoba w kryzysie jest w bezpiecznym miejscu i nie jest narażona na ryzyko natychmiastowej szkody, zarówno samookaleczenia, jak i znęcania się przez inną osobę.
zapewnij wsparcie - Gdy klient jest fizycznie bezpieczny, a udzielający pomocy rozumie naturę problemu, pomaga określić odpowiednie opcje zarówno dla natychmiastowego, jak i długoterminowego wsparcia.
zbadaj alternatywy -  osoba udzielająca pomocy zachęca klienta do zbadania opcji osób, które dbają o nich i chcą im pomóc, umiejętności radzenia sobie, które mogą wykorzystać w danej chwili, oraz odpowiednich przeformułowań lub nowych sposobów patrzenia na problem.
zrób plany - Na tym etapie klient i osoba udzielająca pomocy opracowują konkretne plany wdrożenia wybranych alternatyw, koncentrując się na realistycznych i łatwych do opanowania krokach, które klient może podjąć.
zdobądź zaangażowanie- Wreszcie, osoba udzielająca pomocy pomaga klientowi zobowiązać się do tych kroków. Obejmuje to umieszczenie planu na piśmie, aby klient wiedział, co musi zrobić i pamiętał, co pomogło mu w czasie kryzysu.
 
 

nie obawiaj się sięgać po pomoc

Jeśli doświadczasz kryzysu zdrowia psychicznego. Jeśli doświadczasz myśli samobójczych, uzależnienia od substancji, nadużyć, przemocy domowej lub innego kryzysu, pomoc jest dostępna. Prośba o pomoc może być trudna, zwłaszcza jeśli jesteś w kryzysie, ale wsparcie jest dostępne.