Jak objawia się zdezorganizowane przywiązanie w związku

Zdezorganizowane przywiązanie charakteryzuje się niespójnym i trudnym do przewidzenia zachowaniem i jest czasami nazywane stylem przywiązania lękowo-unikającym. Osoby z tym stylem przywiązania pragną kochającego związku, ale później odłączają się lub atakują partnera, który okazuje im miłość.

cechy charakterystyczne zdezorganizowanego stylu przywiązania?

To najrzadsza i najbardziej ekstremalna forma niepewnego przywiązania, ponieważ wynika z bardzo specyficznych rodzajów traumy. Jeśli masz ten styl przywiązania lub jesteś w związku z kimś, kto go ma, ważne jest zrozumienie oznak i przyczyn zdezorganizowanego przywiązania. Pozwoli to pracować nad rozwojem bezpieczniejszej, pełnej miłości relacji.

Zdezorganizowane przywiązanie charakteryzuje się ekstremalnym pragnieniem bycia w intymnym związku, a jednocześnie intensywnym strachem przed faktycznym byciem w takim związku. Te sprzeczne emocje i towarzyszące im zachowania odróżniają je od innych lękowych lub unikających stylów przywiązania.

psychoterapia par

Jakie są oznaki zdezorganizowanego stylu przywiązania?

Osoba z lękowym stylem przywiązania jest tak skupiona na byciu w bezpiecznym związku, że jest w stanie przeoczyć wiele czerwonych flag i zrobić wszystko, aby pozostać w związku, nawet gdy jest on niezdrowy. Osoba z unikającym stylem przywiązania tak bardzo boi się bliskości, że odpycha ludzi lub unika związków za wszelką cenę.

Osoba z niezorganizowanym stylem przywiązania robi jedno i drugie. Pragnie bliskości, a jednocześnie jest nią przerażona. W rezultacie może wykazywać zarówno zachowania lękowe, jak i unikające, co może prowadzić do błędnej identyfikacji stylu przywiązania. Te wahania między dwoma skrajnościami są znakiem rozpoznawczym zdezorganizowanego przywiązania.

Jeśli podejrzewasz, że masz zdezorganizowany styl przywiązania, zwróć uwagę na następujące oznaki w swoich myślach i zachowaniu:

 
Silna potrzeba bliskości i połączenia
Czucie się niekochanym lub niegodnym
Odkrywanie, że otwarcie się lub okazanie wrażliwości drugiej osobie jest bardzo trudne
Trudno Ci uwierzyć partnerowi, gdy mówi, że Cię kocha lub wspiera
Odczuwanie dyskomfortu lub nieufności wobec wspierających działań partnera lub prób nawiązania z Tobą kontaktu
Ciągłe poszukiwanie oznak odrzucenia,

trudności w sferze seksualnej zgłaszane na konsultacjach u seksuolog w naszym Centrum. 

Co powoduje zdezorganizowany styl przywiązania?

Uważa się, że zdezorganizowane przywiązanie jest wynikiem ekstremalnej dziecięcej traumy . Podczas gdy trauma może przybierać różne formy, uważa się, że ten styl wynika konkretnie z traumatycznych sytuacji, w których postać przywiązania — osoba, od której dziecko czuje się zależne w kwestii przetrwania — staje się źródłem strachu, a nie bezpieczeństwa. 

Na przykład dziecko, które doświadczyło przemocy werbalnej, fizycznej lub seksualnej , może rozwinąć zdezorganizowane przywiązanie, podobnie jak dziecko, które było świadkiem aktu przemocy lub nadużycia ze strony osoby przywiązującej wobec kogoś innego. Zaniedbanie lub porzucenie również mogą być traumatyczne, ale częściej skutkują lękowymi lub unikającymi stylami przywiązania.

terapia par gdynia

Jak wygląda zdezorganizowane przywiązanie w związku?
Kiedy osoba z niezorganizowanym stylem przywiązania podchodzi do jakiegokolwiek rodzaju intymności lub bliskiej więzi z inną osobą, jest wypełniona przytłaczającym i sprzecznym poczuciem tęsknoty i strachu. Może to powodować wiele problemów w związku, w tym:

 
Mieszane sygnały, takie jak zmiana z bycia bardzo przywiązanym na bardzo odległym po przełączeniu przełącznika
Brak zaufania, który może sprawiać wrażenie nadmiernej podejrzliwości lub wyciągania pochopnych wniosków na podstawie niewielkich lub żadnych dowodów
Tendencja do zamykania się w sobie lub wpadania w otępienie podczas kłótni
Sabotowanie związków , często poprzez szukanie pretekstu, aby je zakończyć lub robienie czegoś, co sprawi, że druga osoba je zakończy
Wybieranie nieodpowiednich partnerów, na przykład osób potencjalnie agresywnych lub kontrolujących
Poszukiwanie lub tworzenie niezdrowej dynamiki relacji, np. wszczynanie kłótni lub celowe krzywdzenie drugiej osoby

Jak mieć zdrowy związek z osobą o zdezorganizowanym stylu przywiązania

Choć może się wydawać, że nie można zaufać innym i poczuć się bezpiecznie po traumie, możliwe jest przełamanie schematu i stanie się zdolnym do bycia w bezpiecznym, zdrowym związku. Oto kilka najważniejszych kroków, które możesz podjąć.

 
Porozmawiaj z terapeutą
Chociaż z pewnością można mieć zdrową relację z niezorganizowanym stylem przywiązania, często konieczne jest wyleczenie traumy, aby to zrobić. Konfrontacja z przeszłością może być bolesna i możesz nawet nie wiedzieć, gdzie i jak zacząć. Profesjonalne szkolenie i spostrzeżenia terapeuty mogą pomóc Ci bezpiecznie poruszać się po tym bolesnym i przytłaczającym procesie.

 

Praktykuj współczucie dla siebie


Zdezorganizowane przywiązanie ma tendencję do łączenia się z wieloma negatywnymi myślami wewnętrznymi . Możesz czuć, że jesteś niekochany lub że nie zasługujesz na zdrowy, pełen miłości związek. Możesz skończyć na projektowaniu tej negatywności na swojego partnera, zakładając, że on również musi uważać, że jesteś niekochany.

 
Jednym ze sposobów na rozpoczęcie leczenia jest przeciwstawienie się tym negatywnym myślom współczuciem . Uczyń następujące nawyki częścią swojej rutyny:

  •  Zrób coś, aby zadbać o swoje fizyczne samopoczucie . Poświęć chwilę, aby rozpoznać, czego potrzebuje twoje ciało i zrób to dla siebie, np. idź na spacer lub zjedz coś zdrowego.
  • Zrób dla siebie mały akt dobroci każdego dnia . Zrób coś, co sprawi, że twój dzień będzie odrobinę przyjemniejszy, np. pójście na ulubioną plażę lub do parku po pracy lub wstanie dziesięć minut wcześniej, aby zjeść śniadanie bez pośpiechu.
  • Zauważ swoje mocne strony i rzeczy, które robisz dobrze . Możesz czuć, że nie ma nic, co mógłbyś zauważyć, ale możesz zacząć od mniejszych rzeczy, których przyznanie się do nich może wydawać się głupie. Może na przykład dobrze ci idzie pamiętanie o karmieniu kota lub robisz najlepszą kanapkę z masłem i serem
  • Okazuj współczucie innym . Badania pokazują, że drobne akty dobroci mogą zwiększyć poczucie własnej wartości i samoocenę, 4 więc spróbuj zostać wolontariuszem w dpmu opieki  lub pomóż sąsiadowi rozpakować zakupy.

Jolanta Bigocka psychoterapeuta par