Jak rozpocząć psychoterapię

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie szukają terapii. Być może zmagasz się z uzależnieniem, depresją lub lękiem, przeżywasz żałobę po stracie lub po prostu szukasz większej samoświadomości . Zanim rozpoczniesz swoją podróż terapeutyczną, ważne jest, aby wybrać psychoterapeutę odpowiedniego dla siebie. W zależności od Twoich potrzeb i tego, co chciałbyś omówić na sesji,

Jak znaleźć odpowiedniego terapeutę?

Rozpoczęcie terapii może wydawać się trudne.Wchodzisz w sytuację, w której dzielisz się bardzo wrażliwymi i intymnymi szczegółami z osobą, której nie znasz

Biorąc to pod uwagę, zastanów się, jakie cechy chciałbyś, aby miał Twój terapeuta, które sprawią, że poczujesz się bardziej komfortowo. Czy chciałbyś, aby był określonej płci lub w określonym wieku, lub aby pochodził z podobnego środowiska kulturowego, co Ty? Czy ważne jest dla Ciebie, aby spotkać się z kimś osobiście, czy czujesz się komfortowo spotykając się online ? Czy ma doświadczenie w obszarze, który chcesz omówić,? Te pytania mogą pomóc zawęzić zakres wyszukiwania.

sposoby znalezienia psychoterapeuty

Googlowanie jest w porządku!  Sugeruje wyszukiwanie czegoś takiego jak „psychoterapeuta w Gdyni”,  "polecany seksuolog w Gdyni" , "psychoterapia par w trójmieście"  Wielu terapeutów ma strony internetowe lub biografie, w których przedstawiają swoje doświadczenie i podejście do terapii. Sprawdź, czy któryś z nich spełnia kryteria które ustaliłeś wcześniej.

Jeśli czujesz się komfortowo, dając ludziom znać, że szukasz terapeuty, skorzystaj ze swojej sieci społecznościowej. Zapytanie zaufanych znajomych, czy znają dobrych terapeutów, to dobry sposób aby znaleźć kogoś, kto został już sprawdzony. 

nawet jeśli nie chcesz chodzić do terapeuty u którego był znajomy to ten terapeuta może polecić innego specjalistę, który pracuje w podobny sposób lub będzie dobrym wyborem.  

Umów się na konsultację

Gdy już znajdziesz terapeutę, który wydaje się być odpowiedni umów się na konsultację. 


Podczas konsultacji zwracaj uwagę na to, jak się czujesz, zadaj sobie pytanie: „Czy wydaje się zwracać na mnie uwagę? Czy wydaje się być zainteresowana tym, kim jestem jako osoba? Czy zadaje mi istotne pytania?” "Czy budzi moje zaufanie" ? 

Może minąć kilka sesji, zanim zdecydujesz, czy terapeuta jest dla Ciebie odpowiedni. „W ciągu dwóch lub trzech sesji możesz poczuć, czy to ktoś, kto sprawia, że ​​czujesz się wysłuchany, widziany i oferuje Ci poczucie obecności i uwagi. Nie bój się powiedzieć terapeucie, że nie jest odpowiedni dla Ciebie, profesjonalny terapeuta to rozumie i wie, że może nie być odpowiedni dla każdego.   " A jeśli się obrazi albo zezłości ? to znaczy, że podjąłeś dobrą decyzję rezygnując z pracy z tą osobą. 

 

Jolanta Bigocka