Kwestie związane z pieniędzmi to jeden z najczęstszych powodów konfliktów w związkach. Różne podejścia do wydatków, nierówności finansowe czy brak przejrzystości w zarządzaniu budżetem mogą powodować napięcia. Aby uniknąć problemów:
Różnice w potrzebach dotyczących bliskości fizycznej mogą prowadzić do frustracji i napięć. Ważne jest, aby otwarcie i szczerze rozmawiać o swoich oczekiwaniach.Czasami występują niedopasowania w poziomach odczuwanego komfortu przy publicznym okazywaniu uczuć — jeden z partnerów może nie chcieć okazywać uczuć publicznie, podczas gdy drugi tak. Te preferencje mogą się zmieniać w miarę rozwoju związku. Ciągłe i szczere dzielenie się potrzebami i preferencjami dotyczącymi intymności jest podstawową częścią utrzymania zdrowego związku.
Zgoda w życiu seksualnym powinna być:
Entuzjastyczna – obie strony powinny chcieć podjąć aktywność seksualną.
Dobrowolna – nikt nie powinien czuć się zmuszany lub poddawany presji.
Świadoma – partnerzy powinni wiedzieć, na co się decydują.
Konkretna – zgoda na jedną aktywność nie oznacza zgody na wszystko.
Ciągła – można ją wycofać w każdej chwili.
Nie powinno się odczuwać presji na seks ani używać go jako „narzędzia” do utrzymania relacji. Warto także dbać o wspólnie spędzany czas i pielęgnowanie bliskości poza sferą seksualną.
Znalezienie balansu między czasem dla siebie, dla partnera i innymi obowiązkami to wyzwanie dla wielu par i może być trudne, a oczekiwania mogą się zmieniać w miarę, jak związek staje się poważniejszy. Jasne poczucie tego, czego potrzebujesz i dzielenie się tym z partnerem, zwłaszcza gdy zmieniają się twoje potrzeby lub pragnienia, jest ważną częścią zdrowego związku.
Jeśli twój partner nie poświęca ci czasu, możesz zmagać się z uczuciami urazy lub zazdrości. Podobnie, jeśli twój partner chce, żebyście stale byli razem, możesz zacząć czuć, że nie poświęcasz wystarczająco dużo uwagi innym ważnym częściom swojego życia indywidualnie. ( zachęcam do przeczytania artykułu o stylach przywiązania) https://cpis.com.pl/czy-unikajacy-i-lekowy-styl-przywiazania-moga-wspolgrac-w-zwiazkach-a21
Aby uniknąć konfliktów:
Mówcie otwarcie, ile czasu chcecie spędzać razem i jakie są wasze inne priorytety.Warto otwarcie rozmawiać o swoich oczekiwaniach.
Dobrze jest szukać sposobów na wspólne spędzanie czasu, które będzie przyjemne dla obu stron- wspólne hobby
Należy szanować potrzebę samotności drugiej osoby.Bądź szczery w kwestii tego, kiedy potrzebujesz odpocząć od partnera.
Niepewność i brak zaufania mogą niszczyć relację. Warto zastanowić się, skąd wynikają te uczucia – czy są efektem osobistych doświadczeń, czy rzeczywistego zachowania partnera. Jeśli rozmowa z partnerem nie prowadzi do poprawy sytuacji, może to być sygnał, że związek nie funkcjonuje zdrowo.
Czasami uczucia te pojawiają się, gdy nie ma wyraźnego powodu. Wielu z nas czuje się niepewnie w związku, z powodu małego doświadczenia bycia w związku bądź w związku z starymi zranieniami w innych relacjach.
Niska samoocena wpływa na to, jak czujemy się w związku, lub ponieważ mamy nierozwiązane problemy z poprzedniego związku. Jeśli zdajesz sobie sprawę, że Twoje uczucia niepewności pochodzą z Twojego wnętrza, rozważ porozmawianie o tym z partnerem lub poszukanie pomocy u terapeuty, który pomoże Ci dotrzeć do sedna problemu.
W innych przypadkach działania lub słowa partnera mogą powodować poczucie niepewności, celowo lub nieumyślnie. Jeśli tak się czujesz, porozmawiaj ze swoim partnerem. Szczere rozmowy na trudne tematy, są nieuniknione w zdrowych związkach i mogą być okazją do rozwoju i pogłębienia relacji. Jednak jeśli partner wielokrotnie odrzuca twoje obawy, minimalizuje swoje krzywdzące zachowanie lub sprawia, że czujesz się gorzej, a nie lepiej po rozmowie, może nadszedł czas, aby zakończyć związek.
Warto zostać, jeśli:
Czujesz się w relacji spełniony i bezpieczny.
Wspieracie się nawzajem i potraficie otwarcie rozmawiać o problemach.
Oboje dbacie o wspólne cele i macie podobne wartości.
Problemy są rozwiązywane w sposób konstruktywny.
Warto odejść, jeśli:
Twoje potrzeby są ignorowane lub lekceważone.
Partner nie jest otwarty na zmiany i nie reaguje na Twoje prośby.
Masz poczucie ciągłej zazdrości, nieufności lub braku komfortu.
Nie ma możliwości kompromisu w istotnych dla Ciebie kwestiach.
Jeśli jesteś w niezdrowym związku, są ostrzegawcze znaki, na które należy zwrócić uwagę, aby stwierdzić, czy związek staje się przemocowy.
Emocjonalne lub werbalne: Jeden z partnerów grozi, zastrasza lub upokarza drugiego, izoluje go od przyjaciół i rodziny albo manipuluje partnerem, aby działał lub myślał w określony sposób.
Finanse: Jeden z partnerów kontroluje dostęp do pieniędzy lub informacji o finansach, kontroluje wydatki gospodarstwa domowego lub nie pozwala drugiemu partnerowi na niezależność finansową.
Elektroniczna: Jeden z partnerów wykorzystuje środki elektroniczne, takie jak e-mail, wiadomości tekstowe, media społecznościowe, śledzenie GPS lub inne urządzenia cyfrowe, aby nękać, kontrolować lub zawstydzać drugiego.
Przemoc fizyczna: Jeden z partnerów bije, popycha, kopie, gryzie lub dusi drugiego, niszczy jego własność osobistą, krzywdzi zwierzęta domowe lub odmawia mu niezbędnych rzeczy, takich jak jedzenie lub leki.
Seksualne: Jeden z partnerów zmusza drugiego do uprawiania seksu wbrew jego woli lub poczuciu winy albo wywiera presję na partnera, aby uprawiał seks, chwali się zdradą, odmawia stosowania środków antykoncepcyjnych lub powstrzymuje się od okazywania uczuć, uznając to za akt przymusu.
Jeśli dostrzegasz u siebie lub kogoś bliskiego oznaki przemocowego związku, warto poszukać wsparcia u specjalistów.
Jolanta Bigocka